BİLİMEVİ KADIN

BİLİMEVİ KADIN

''Bir işaret, bir misal;

Ayrılık remzi visal...

Allah’a yol bir timsal;

Kadın...''

diyordu şair “Kadın” isimli şiirinin son dörtlüğünde. Bir işaretti kadın, masumiyetin, merhametin, vicdanın. Zerafetin ve güzelin misaliydi. İlk insana yoldaştı, çoğalışa vesileydi...

Ne yazık ki modern dünya kadını, o kutsal değerinden, zarafetinden uzaklaştırıp bazen ideolojiler, bazen de kapitalist çıkarları için değersizleştirdiğine tanık oluyoruz. Bu düzen, kimi zaman savaşın acı yüzü, kimi zaman şiddetin bir sonucu olarak resmediyor bize kadını. Kimi zaman da “özgürleştirme” kisvesiyle bedenini metalaştırıp piyasaya sürüyor. Kendi kutsallığından, gücünden ve özünden koparıp parçalara ayırıyor. Sadece kadın olarak değil, insanın kendisini de rencide ediyor.

Neden kadın dergisi?

Kadının tüm cinsiyet ve kimliklerin ötesinde aslında insan olduğunu hatırlatmak için,

Kadının hayattaki konuma dair eleştiri ve öneriler getirmek için,

Bir tartışma platformu oluşturmak için,

“Bir işaret, bir misal” için,

Kadının aslında hayatın kendisi olduğunu, kıymetini ve kutsallığını hatırlatacak kelama ihtiyacımız var. Kadın dergisi, bu kelamı bulmak için yola düştü. Ötekileştirmeden, dünya üzerindeki “kadın hallerini” belli bir ideolojiye hapsetmeden, her başlığın yanına kadın kelimesi getirdik. Bu vesile ile düşünce zemini oluşturarak, yaşadığımız coğrafyayı, hasıraltı edilmiş konuları sorgulayıp birlikte çözümler arayacağız. Genç kadınlarımıza yol gösterecek, onlara kendilerini ifade edecekleri yeni bir zemin olacağız.

Kadın Dergisi - Ocak-Şubat-Mart 8.Sayı

Kadın Dergisi- Ekim-Kas-Ara. 2018 7.Sayı

Kadın Dergis -Tem.Ağu.Eylül 2018 6.Sayı

Kadın Dergisi - Nis.May.Haz.2018 5.Sayı

Kadın Dergisi - Oca.Şub.Mart 2018 4.Sayı

Kadın Dergisi- Eki.Kas.Ara. 2017 3.Sayı

Kadın Dergisi-Tem.Ağus.Eyl. 2017 2.Sayı

Kadın Dergisi - Nis.May.Haz.2017 1.Sayı