Tarih

DB YAYINLARI

KIZIL ZAMBAK

AYŞE MÜZEYYEN TAŞÇI


II. Dünya Savaşı’ndan sonraki en kanlı savaş Bosna Savaşı’dır.


Yakın tarihte yaşanan bu korkunç savaşta, 35 bini çocuk olmak üzere 350 binden fazla Müslüman Boşnak katledildi, 50 bin kadın sistematik tecavüze uğradı.


1992 yılında bağımsızlığını kazanan Bosna Hersek’te Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in çabaları ve Birleşmiş Milletler’e yaptığı çağrılar karşılıksız bırakıldı, Avrupa’nın orta yerinde tüm dünyanın gözleri önünde başlayan savaş bir soykırıma dönüştü.


Dünyanın 4. büyük ordusuna sahip olan Sırplar ve faşist Çentiklerin tamamen silahsız olan Müslüman Boşnaklara saldırılması, küresel barış örgütlerini rahatsız etmediği gibi tüm dünya tarafından da görmezden gelindi.


Sırp generallerin uluslararası medya aracılığı ile "En fazla 3 ay sonra Bosna Hersek’te tek bir Müslüman kalmayacak” tehdidine rağmen direniş, Boşnakların büyük gayreti, kahramanlığı ve Allah’ın inayeti ile 5 yıl sürdü ve BM’nin ihaneti sonucu Dayton Antlaşması ile masada bırakıldı.


Osmanlı’nın sancaktarlığını yapmış, medeniyet değerlerimizin hayat bulduğu Balkanlar ve Bosna Hersek’te yaşanan savaşı -şahitliklerimizle beraber- gerçek yaşam öyküleri ile okuyucuya sunuyoruz.


Hülasa bu kitapta Bosna Hersek’in kadim geçmişi, Müslüman Boşnakların verdiği İslami mücadele, lideri Aliya ve savaşın soğuk yüzü, gerçek hikâyeler üzerinden anlatılıyor.