Tarih

DB YAYINLARI

Ayasofya İhaneti

Hasan Hüseyin Ceylan
Gençler, bugün mü yarın mı bilemem, bir gün mutlaka Ayasofya açılacak ve ben göremesem de sizler onu açacak ve orada belki de ömrümüzün en güzel namazını kılacak ve en ulvî secdelerinizde Ayasofya Camiinde Rabbinize yalvaracaksınız. O ne muhteşem mabed ve o secdeler de ne mukaddes secdeler olacaktır, Ayasofya’da…”

diyen Üstad Necip Fazıl Kısakürek’i, İstanbul İmam Hatip Lisesinde talebe iken dinler, yazar Hasan Hüseyin Ceylan. 1973 yılındaki bu tarihî konuşma “Sıddık sözlü, Yusuf yüzlü, Hamza yürekli”pek çok ki-şiyi etkiledi. Nice yazar-çizer, edip-mütefekkir Ayasofya için bedeller 

ödedi.

 Elinizdeki bu kitap, 28 Şubat döneminde Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş’ın emri, Devlet Güvenlik Mahkemesi Ankara Başsavcısı Nuh Mete Yüksel’in talimatı ile toplatılmış ve yayınlanması yasaklanmış-tır. Kitap, 1998 yılında Ankara 2 nolu Devlet Güvenlik Mahkemesince görülen davada beraat etmiştir. Yazar Hasan Hüseyin Ceylan’ın 2 yıl süren “Ayasofya Davası” (2 yıldan 6 yıla kadar hapis davası) da kendiliğinden düşmüştür.

 

Özellikler

Yayın Tarihi: 2020

ISBN: 9786050612011

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Dil: Türkçe

Sayfa Sayısı: 160

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Boyut: 14.5 x 21.5 cm